Cukrzyca typu 1
Na ten rodzaj cukrzycy chorują przede wszystkim dzieci i ludzie młodzi. Trzustka nie produkuje insuliny a tym samym we krwi zwiększa się bardzo stężenie glukozy i może dojść do kwasicy ketonowej.
Objawy choroby tutaj pojawiają się w ciągu jednego do trzech miesięcy a u chorego zaobserwować można, że częściej niż dotąd chce mu się pić, chętniej się pokłada do snu, jest osłabiony, zdecydowanie więcej pije i oddaje mocz. W takiej sytuacji chory powinien znaleźć się w szpitalu, gdzie w pierwszej kolejności zostanie mu podana dożylnie insulina oraz wszelkie potrzebne płyny i elektrolity, żeby wyrównać wszystkie zaburzenia w organizmie.
Następnie już można podawać insulinę sposobem podskórnym. Skuteczność tego dozowania zależy od samokontroli pacjenta – mierzenia gleukometrem stężenia glukozy we krwi.
W zależności od stanu zaawansowania choroby, od trybu życia, wieku, wagi i innych indywidualnych czynników odpowiednią dawkę insuliny wstrzykuje się cztery lub więcej razy na dobę. Najczęściej chorzy podają ją sobie sami, albo korzystają z pomp insulinowych.