Jak być dobrym rodzicem?
Jak być dobrym rodzicem już od pierwszego dnia życia dziecka? Jak je wychować, by w przyszłości wyrosło na szczęśliwego i dobrego człowieka? Wychowanie to nie tylko kupowanie kolejnych zabawek, karmienie, zmienianie pieluch i usypianie. To także przekazywanie wartości, pokazywanie świata, uczestniczenie w zabawach i rozumienie swojego dziecka.
Poczucie miłości i bezpieczeństwa
Bardzo ważne, by od pierwszego dnia życia dziecko czuło się kochane i bezpieczne. Przytulanie, głaskanie, całowanie wcale nie pozostaje bez znaczenia. Takie gesty pozwalają na harmonijny rozwój dziecka – psychoemocjonalny i fizyczny. Nawet, gdy dziecko źle się zachowuje, nie mów, że je oddasz lub przestaniesz kochać.
Takie „groźby” wcale nie sprawią, że maluch stanie się nagle grzeczny i zrozumie swoje zachowanie. Pokaż mu, że nawet w takich sytuacjach nie przestajesz go kochać. Jednak pewne zasady i reguły są także potrzebne! To właśnie one gwarantują poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chcesz być szanowany jako rodzic, okazuj swojemu dziecku szacunek – nie krzycz, nie obrażaj i nie porównuj do innych dzieci. Takich sytuacji unikaj w szczególności w obecności innych osób.
Spędzanie czasu z dzieckiem
Bardzo ważne jest wspólne spędzanie czasu z maluchem.
Rodzinne zabawy, wspólne rysowanie, czytanie bajek, spacery, a nawet wykonywanie domowych obowiązków. Nie odsuwaj dziecka od zajęć, które wykonujesz w domu. Pozwól mu pomóc we włożeniu ubrań do pralki, a nawet w rozwieszeniu prania. Nie kupuj maluchowi zbyt wielu zabawek! Naucz je bawić się na różne sposoby tymi, które już posiada. Naucz dziecko, że nie jest najważniejsze to, ile rzeczy posiada, ale to, jak potrafi je wykorzystać. Dla dziecka ważniejszy będzie Twój poświęcony czas dla niego, a nie Twoje wydane pieniądze.
Słuchaj swojego dziecka! Nie ignoruj jego słów i zachowania. Pamiętaj, że nawet, gdy dziecko zachowuje się niegrzecznie, próbuje zwrócić na siebie uwagę i coś w ten sposób ci przekazać.
Reguły są ważne
Pozwalanie dziecku na uczestnictwo w domowych obowiązkach i wspólne zabawy nie wykluczają ustanowienia reguł, których dziecko powinno się trzymać. Nie krzycz na malucha, ale stanowczo i spokojnie wytłumacz: „Nie wolno dotykać żelazka, bo możesz się poparzyć i będzie bolało”. Rób ta za każdym razem i w odniesieniu do rożnych sytuacji. Takie reguły pokażą maluchowi, co jest słuszne, a czego nie powinien robić.
.